Stowarzyszenie Na Grzyby

Onygenacea

W Polsce można znaleźć dwa ciekawe gatunki  z rodziny Onygenacea (klasa workowce). Obydwa są saprofitami rozkładającymi keratynę. Ze względu na niewielkie rozmiary i specyfikę występowania mogą być często przeoczane.  Ujęte zostały na Czerwonej Liście ze statusem R – rzadkie.

Rogownica końska (Onygena equina)

 

Gatunek ten wyrasta na rozkładających się kopytach, rogach i racicach zwierzęcych. Owocnik przyjmuje kształt „główki” o średnicy  do 4 mm i trzonu o wysokości do 20 mm.

 

Zarodniki są szerokoelipsoidalne, gładkie, brązowawe, z dwiema kroplami wewnątrz, 8-9 x 4,5-5,5 µm. Worki okrągławe, ośmiozarodnikowe. Parafiz brak. Reakcja IKI -.

Grzyby te udało nam się zebrać na pograniczu polsko-słowackim, podczas warsztatów przeprowadzanych przez nasze Stowarzyszenie.

Rogowniczka ptasia (Onygena corvina) makroskopowo jest bardzo podobna do rogownicy końskiej. Pojawia się głównie na piórach ptasich i włosach zwierząt. Jest to dość rzadki, choć szeroko rozpowszechniony gatunek. Mnie udało się go spotkać dwukrotnie – na rozkładających się piórach ptaka oraz na wypluwce ptaka drapieżnego. Wypluwka stanowiła bezkształtną masę niestrawionych włosów, prawdopodobnie jakiegoś gryzonia.

Zarodniki tego gatunku są cylindryczne, gładkie, czasami nieznacznie zakrzywione, z dwiema kroplami wewnątrz, 6-8 x 2,5-3 µm . Worki okrągławe, ośmiozarodnikowe. Parafiz brak. Reakcja IKI-.

 

Waldemar Czerniawski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress