Międzynarodowe spotkanie grzybowe

031Nie wahałem się długo gdy otrzymałem propozycję wspólnego grzybobrania z Thomasem, historykiem niemieckim, specjalistą od współczesnej historii polsko-niemieckiej. Thomas chciał zrobić niespodziankę swojemu przyjacielowi, szwajcarskiemu dziennikarzowi Mathiasowi z którym studiował w Polsce, prezent urodzinowy – grzybobranie w Polsce. Na wyprawę grzybową wybrałem las jodłowy o charakterze górskim. Zakładałem, że pomimo panującej suszy będzie można znaleźć jakiekolwiek gatunki grzybów. Na spotkanie przybyli: Thomas, Mathias z żoną Nicole, Darek (Bynio) i ja.

Niestety las był pustawy. Pomimo tego udało się nam znaleźć sporo ciekawych gatunków grzybów, zarówno tych pospolitych jak i rzadkich gatunków. Po lesie poruszaliśmy się bardzo powoli, analizując prawie każdy napotkany gatunek. Mathias za każdym razem dokonywał notatek i fotografował napotkane grzyby. Z dużym zainteresowaniem słuchał informacji o jadalności gatunków jak też i ich cechach makroskopowych. Jak się okazało miał on spore doświadczenie grzybowe. Zbierał grzyby w różnych częściach Europy, a w szczególności w „swoich” Alpach, w których mieszka. Największym zaskoczeniem jednak dla niego był brak limitów wagowych oraz ograniczony dostęp do kontroli zebranych gatunków. W Szwajcarii wszystkie te sprawy są uregulowane prawnie. Choć zależnie od kantonu regulacje prawne są różne, to co najważniejsze – takowe istnieją i są respektowane. Sam byłem zaskoczony niektórymi zakazami o których mówił Mathias, jednak po głębszym zastanowieniu doszedłem do wniosku, że nie są one bezpodstawne (m.in. zakaz zbierania grzybów w niektórych kantonach… po zmroku).

Tych kilka wspólnie spędzonych w lesie godzin mnie również wiele nauczyło. Dowiedziałem się m.in. jakie gatunki są zbierane w innych krajach i w jaki sposób są przerabiane w celach kulinarnych czy też jakie gatunki podlegają ochronie. Nicol, Thomas i Mathias, dziękuję Wam za bardzo sympatyczną wyprawę. Mam nadzieję, że jeszcze uda nam się spotkać na wspólnym grzybobraniu. Już teraz zapraszam Was na któreś ze spotkań Stowarzyszenia.

Waldek,

 

W załączeniu kilka zdjęć ze spotkania.

 

Napisano w Aktualności
2013 Stowarzyszenie Na Grzyby

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress