Stowarzyszenie Na Grzyby

Trujące muchomory

Jednym z największych zagrożeń w czasie spełniania pasji zbieractwa grzybów jest możliwość napotkania okazów niejadalnych lub co gorsza trujących.
Największe niebezpieczeństwo zatrucia swoistego związane jest z zebraniem muchomora zielonawego i muchomora jadowitego. Weszliśmy właśnie w porę roku, kiedy zaczynają sie pojawiać te niebezpieczne grzyby.

Pierwsze w tym roku muchomory jadowite znalezione w okolicy Budzowa.

Muchomor jadowity (Amanita virosa Bertill.)

Kapelusz średnica 6–10 cm, początkowo owalny, później stożkowato dzwonkowaty, na koniec lekko wypukły. Powierzchnia kapelusza gładka, sucha i jedwabista, podczas wilgotnej pogody lepka. Na powierzchni czasami posiada nieregularne duże łatki, czasami jest bez łatek. Trzon wysokość: 8–12 cm, grubość 1–2 cm, kształt cylindryczny w górze zwężony, z bulwiastą podstawą. Z wiekiem staje się wysmukły. Powierzchnia z dużymi włóknistymi łuskami. Na trzonie pierścień, który jednak u starych okazów może zanikać. Bulwiasta nasada trzonu ma wyraźną, strzępiastą pochwę.

/zdjęcie z 2018/

Muchomor zielonawy, muchomor sromotnikowy (Amanita phalloides (Vaill. ex Fr.) Link)

Niezbyt duży grzyb kapeluszowy
Średnica 5-15 cm, za młodu półkulisty, w końcu rozpostarty. Kolor biało zielonkawy, oliwkowo zielonkawy, szarozielony, brunatnozielony, na brzegu zwykle jaśniejszy, czasem żółtawy.
Trzon wysokości do 15cm, grubości do 2 cm., walcowaty, w nasadzie zakończony bulwą o średnicy do 4 cm. Bulwa otoczona jest wysoką, białawą i odstającą pochwą. Kolor trzonu białawy z odcieniem żółtawo-zielonkawym. Posiada wyraźny, zwisający pierścień o kolorze od białego do żółtawego.
Popularny na terenie całego kraju, występuje we wszystkich rodzajach lasów, odpowiada za około 90% zatruć swoistych w Polsce.

Muchomor zielonawy oraz muchomor jadowity posiadają amanityny, toksyny te powodują nieodwracalne uszkodzenie wątroby i innych narządów ciała. Toksyny muchomora nie ulegają zniszczeniu w procesie gotowania, marynowania lub suszenia. Pierwsze objawy zatrucia pojawiają się późno.
Trzeba uważać szczególnie przy zbiorze gołąbków, pieczarek i gąski zielonki, czasem są myląco podobne.

ER
Wykorzystano Wikipedia

Odpowiedź do artykułu “Trujące muchomory

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress