Stowarzyszenie Na Grzyby

Zanim pójdziesz do lasu

Niedawne upały wykończyły grzyby. Jednak po deszczach i ochłodzeniu, za jakiś czas możemy spodziewać się ich – jak co roku. Pojawią się różne gatunki, w tym te najgroźniejsze. Przed wyprawą warto sobie przypomnieć jak wyglądają i czego się wystrzegać.

Oto prezentacja cech muchomora zielonawego [dawniej m. sromotnikowego], z powodu którego w wyniku zatrucia co roku w Polsce umiera kilkadziesiąt osób. Co powinno wzmóc naszą czujność?
Zabarwienie kapelusza zielonawe, zielonooliwkowe, ewentualnie brązowooliwkowe, widoczne jako niejednolite, raczej jako małe plamki.

IMG_1945IMG_9310IMG_7295IMG_7217
Wygląd całego grzyba (sylwetka, pokrój, proporcje)

IMG_1943 IMG_1720 IMG_7305 IMG_1947

 

Szczegóły:

obecność skórzastej pochwyIMG_7291

 

 

IMG_7292

zygzakowaty wzór na trzonie (wybarwiony tak jak kapelusz, ale na ogół nieco jaśniejszy)

 

 

IMG_7293

pierścień

 

 

IMG_7294

 

białe blaszki

 

W uzupełnieniu wyglądu – zapach. Atlasy podają zapach podobny do sztucznego miodu, ziemniaków. Dla mnie zapach jest charakterystyczny i określiłabym go jako słodkawy. Młode owocniki pachną słabo, dojrzałe intensywnie, przejrzałe bardzo intensywnie i nieprzyjemnie (dołącza się zapach rozkładającego się grzyba).

Próby smakowej przeprowadzać nie wolno! Zatruci muchomorem zielonawym zgodnie twierdzili, że potrawa z muchomora zielonawego była bardzo smaczna.

Warto pamiętać, że niektóre cechy (jak np. obecność pierścienia) są nietrwałe. Brak pierścienia, ani ślady nadgryzienia przez zwierzęta (np. ślimaki) nigdy nie powinny uśpić naszej czujności. Zdarza się, że po deszczu, wietrze i wizycie ślimaków pierścień nie istnieje. Jego brak w żadnym wypadku nie powinien usypiać naszej czujności.

IMG_9311

 

 

 

Na zdjęciu widać ślady działalności ślimaków i brak pierścienia. Ale to z całą pewnością muchomor zielonawy. Inne ujęcie tego samego egzemplarza:

IMG_9309

 

 

 

IMG_7217

 

Bądźmy czujni także przy egzemplarzach młodych

 

i nietypowych

IMG_7199 IMG_7197

Przy jakichkolwiek wątpliwościach co do rozpoznania grzyba zawsze i bezwzględnie trzymajmy się zasady: NIE JEM.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress